!این صفحه فعلن در وضعیت آزمایشی قرار دارد

2013/05/16

دعوت به کارزار سه‌ روز‌ه‌ی «ضد انتخاب» در بروکسل

فارسی
 دعوت به کارزار سه‌ روز‌ه‌ی «ضد انتخاب جمهوری‌اسلامی»

۱۲ و ۱۳ و ۱۴ ماه مه ۲۰۱۳ - کارزار مرکزی در بروکسل

رأی زنان: سرنگونی جمهوری اسلامی!
انتخاب زنان: جهانی بدون ستم و استثمار!


جامعه‌ی ایران آبستن تحولات بزرگی است. هر واقعه‌ای می‌تواند جرقه‌ی رخدادهای بزرگی شود؛ از جمله واقعه‌ای چون انتخاباتِ فریبکارانه‌ی رژیم زن‌ستیز جمهوری اسلامی.
انتخابات جمهوری اسلامی همواره مجالی برای انتخاب یکی از میان جمع مرتجعینِ مردسالار و زن‌ستیز بوده است. امروزه این نظام آن چنان آبروباخته است که در نگاه میلیون‌ها نفر از زن و مرد توجیه خود را برای ادامه‌ی موجودیت از دست داده است؛ به ویژه در نگاه زنان.
در این بحرانِ عدم مشروعیت، جمهوری اسلامی از بین مردمی که فقر و شکاف طبقاتی بی‌سابقه‌ای را تجربه‌ می‌کنند، بسیار هدفمند دو قشر را به شدت و به شکل عریان سرکوب می‌کند: جوانان طبقات تحتانی و زنان. یعنی کسانی که بیشترین خسارت و فشار را در این بحران سیاسی و اقتصادی تحمل می‌کنند و بیشترین پتانسیل را برای شورش و عصیان علیه وضع موجود دارند.
روی دیگر این سکه‌ی خونبار این است که می‌بینیم از ایران تا عراق و افغانستان و مصر و لیبی و سوریه ... چگونه امپریالیست‌ها با دخالت مستقیم و غیرمستقیم یا نظامی و غیرنظامی خود در برپایی و تقویت حکومت‌های مذهبی نقش داشته‌اند و ما زنان اولین قربانیان استقرار این دولت‌های اسلامی و ضدزن بوده‌ایم.
برای ما شکی باقی نمانده است که حقوق ما زنان و منافع طبقاتی فرودستان، نه از دل مشارکت و تلطیف ساختار حکومت‌های بنیادگرای اسلامی و کانال‌های مدنی آن یعنی «انتخابات» تأمین می‌شود و نه با تکیه به مراهم جنگ‌سالاران امپریالیست و چشم امید به پارلمان‌ها و لویی‌جرگه‌های ارتجایی‌شان.
ما با شرکت در هیچ نوع انتخاباتی در این سیستم متکی به روابط پدر- مردسالارانه و واپس‌گرا نمی‌توانیم در تعیین سرنوشت خودمان و در ایجاد یک تغییر جدی و اساسی نقش بازی کنیم. ما در حفظ این نظام پوسیده هیچ نفعی نداریم.
این رژیم شایسته‌ی بودن نیست. این رژیم باید به دست قربانیانش، به‌ویژه زنان سرنگون شود و بر جای آن نظامی بنشیند که برابری زن و مرد از بدیهی‌ترین اصولش است.
ما زنان انقلابی تا سرنگونی این رژیم از پای نخواهیم نشست. زندگی ما بر گِرد بسیج و سازماندهی نیروی زنان برای سرنگونی جمهوری‌اسلامی و روابط مردسالارانه و واپس‌گرا می‌چرخد.
ما زنان نه تنها برای گسستن زنجیرهای خود بلکه برای گسستن زنجیر خفقان، فقر و سرکوب، ستم و استثمار از دست و پای تمامی هفتاد میلیون مردم ایران مبارزه می‌کنیم.
ما زنان آگاه ایران به جای رفتن پای صندوق‌های رأی، مضحکه‌ی انتخابات را تبدیل به کارزار افشای این رژیم زن‌ستیز و توضیح ضرورت عاجل و حیاتی سرنگونی آن خواهیم کرد.
ما زنان ایران به جای انتخاب از میان بد و بدتر، جامعه‌ای را انتخاب می‌کنیم که در آن هیچ ستم و استثماری نباشد.
در این راستا سازمان زنان هشت مارس (ایران- افغانستان)، کارزار مرکزی سه رو‌زه‌ای را در بلژیک (بروکسل) سازمان داده است. جای همه‌ی کسانی که در اشتیاق پایان بخشیدن به حیات پر از جنایت و فساد جمهوری اسلامی به سر می‌برند در این کارزار است. به ما بپیوندید تا همراه با هم بتوانیم صدای مردم ستمدیده‌ی ایران به‌ویژه زنان را به گوش مردم مترقی جهان برسانیم.
این کارزار جای همه‌ی کسانی‌ست که رأی بر سرنگونی جمهوری اسلامی داده‌اند.
این کارزار جای همه‌ی کسانی‌ست که شکی ندارند منافع مردم تحت ستم و زحمت‌کش از درون صندوق‌های فریب‌کاری بیرون نمی‌آید.
این کارزار جای همه‌ی کسانی‌ست که قلبش‌شان از بردگی خواهرانش تحت حکومت زن‌ستیز جمهوری اسلامی لرزیده است!
این کارزار جای همه‌ی کسانی‌ست که از رقص مرگ جوانان فقیر و فرودست بر چوبه‌های دار جمهوری اسلامی قلب‌شان لرزیده است!
این کارزار جای همه‌ی کسانی‌ست که برای جدائی دین از دولت مبارزه می کنند!
این کارزار جای همه‌ی کسانی‌ست که می‌خواهند به فقر، گرسنگی، تن‌فروشی، سنگسار، اعدام، زندان، شکنجه، برتری‌طلبی ملی، ستم مذهبی، تبعیض، آپارتاید، سرکوب و خفقان و ... خاتمه بدهند!
این کارزار جای همه‌ی کسانی‌ست که می خواهند به ستم جنسیتی و فرودستی زنان و به استثمار و بردگی نقطه‌ی پایانی بگذارند!
گسترده، پرشور و پرتعداد به این کارزار بپیوندید!

سازمان زنان ۸ مارس (ایران – افغانستان) - می ۲۰۱۳ (اردیبهشت ۱۳۹۲)
کارزار ضد انتخاب جمهوری اسلامی
زمان و مکان کارزار مرکزی:
۱۲ و ۱۳ و ۱۴ ژوئن ۲۰۱۳ – کارزار مرکزی سه روز کامل در بروکسل


جزئیات بیشتر به زودی به اطلاع خواهد رسید. اما اگر می‌خواهید به شکل فردی یا متشکل به این کارزار بپوندید می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با ایمیل و یا تلفن زیر با ما در تماس باشید. با مشارکت شما در سازماندهی این کارزار در بروکسل و یا سایر کشورها به شکل موازی می‌توانیم عرصه‌ی مبارزه را گسترده‌تر و پرقدرت‌تر نماییم.
Mobile: 0032486484365  /  Email: karzar.zede.entekhabat@gmail.com
www.8mars.comzan_dem_iran@hotmail.com
www.facebook.com/8Marsorg  / www.youtube.com/8marsorg
https://www.facebook.com/KarzarzedEntekhabJomhoryIslamii.Brussels 


ترجمه ی کُردی
بەیاننامەی ژمارە یەک
بانگهێشت نامە بۆ هەڵمەتی سێ رۆژەی "دژ بە هەڵبژارتنی کوماری ئیسلامی"
١٢ و ١٣ و ١٤ ژوەن ٢٠١٣- هەڵمەتی سەرەکی برووکسێل


دەنگی ژنان: رووخانی کوماری ئیسلامی!
بژارتەی ژنان: جیهانێکی بێ ستەم و چەوسانەوە!


کومەڵگای ئێران ئاوسی چەندی گوڕانکاری مەزنە. هەر رووداوێک دەتوانێت ببێتە هۆی چەخماخەی رووداوگەلێکی مەزنتر، لەوانە هەڵبژارتنە فێڵبازانەکەی رژیمی دژە ژنی کوماری ئیسلامی.
هەڵبژارتنەکانی کوماری ئیسلامی هەموو کات دەرفەتێک بووە بۆ بژارتنی کەسێکی دیکە لە نێو کومەڵێک پیاو سالار و دژە ژندا. رۆژی ئەمڕۆ حەیای ئەم رژیمە تا ئەو ئاستە نەماوە کە لە روانگەی ملیۆنها کەس لە کەمەڵانی خەڵکدا بیانووی بۆ بەردەوام بوونی دەسەلاتەکەی لە دەست داوە؛ بە تایبەت لە روانگەی ژناندا.
لەم قەیرانی نەمانی مەشرووعیەتەدا، کوماری ئیسلامی لە نێو خەڵکانێک کە دەس کورتی و هەڵاواردنی چینایەتی بەرۆکی گرتوون، زۆر بە ئامانج دوو چین بە شێوەیکی زۆر زەق سەرکوت دەکات: چینی ناوەندی گەنجان و ژنان. یانی ئەو کەسانە کە زۆرترین زۆرترین گوشار و خەسارەت لەم دۆخە ئابووری و سیاسیە قەیران ئاویە تووس دەبن و زۆرتری پۆتانسیێڵیان تێدایە بۆ شۆڕش و راپەڕین دژین دۆخی هەنووکەیی تێدایە.
دیوێکیتری ئەم مێژووە خوێناویە ئەوەیە کە دەبینین کە لە ئێرانەوە تا عراق و ئەفگانستان و مێسر و لیبی و سووریە و هتد... چۆن ئەمپریالیستەکان بە دەستێوەردانی راستەو خۆ و ناڕاستەو خۆ یان بە شێوازی سەربازی و شێوەکانیتر لە درووست کردن و پشتگیری حکوومەتگەلێکی ئایینی رۆڵیان بووە و ئێمەی ژنان یەکەمین قوربانیەکانی درووست بوونی ئەم دەوڵەتە ئیسلامی و دژە ژنانە بووینە.
برای ما شکی باقی نمانده است که حقوق ما زنان و منافع طبقاتی فرودستان، نه از دل مشارکت و تلطیف ساختار حکومت‌های بنیادگرای اسلامی و کانال‌های مدنی آن یعنی «انتخابات» تأمین می‌شود و نه با تکیه به مراهم جنگ‌سالاران امپریالیست و چشم امید به پارلمان‌ها و لویی‌جرگه‌های ارتجایی‌شان. 
بۆ ئێمە جێگای هیچ گومانێک نەماوە کە مافی ئێمەی ژن و بەرژەوەندی چینی ژێر دەست، نە لە رگەی بەشدار بوون و باشتر کردنی پەیکەری حکوومەتە توندڕەوە ئیسلامیەکان و کاناڵە مەدەنیەکانی واتە "هەڵبژارتن" بەدی بێت و نە بە بنەما وەرگرتنی دەرمانی جەنگ خوازانی ئەمپریالیست و چاو بڕین لە پارلەمان و لۆی جەرگە کۆنە پەرەستانەکانیان.
ئێمە لە هیچ جۆرە هەڵبژارتنێک لەم سیستمە باوک- پیاو سالارانەیە و دواکەوتووە و روو لە رابردوو ناتوانین لە دەستەبەر کردنی چارەنووسی خۆماندا و لە درووست کردنی گوڕانکاریەکی جدی و بنەڕەتی رۆڵ بگێڕین. ئێمە لە هیچ بەرژەوەندیکمان لە بەرگری لەم رژیمە دوا کەوتووەدا نیە.
ئەم رژیمە شایستەی مانەوە نیە. ئەم رژیمە دەبێت بە دەستی قوربانیەکانی، بە تایبەت ژنان برووخێت و بە جێگەی سیستەمێک بێتە کایەوە کە یەکسانی ژن و مێرد لە سەرەتاییترین پرەنسیپەکانی بێت.
ئەمەی ژنانی شۆڕشگێڕ تا رووخانی ئەم رژیمە بەردەوام دەبین لە چالاکیەکانمان. ژیانی ئێمە گرێدراوە بە رێخستن کردنی هێزی ژنان بۆ رووخاندنی کوماری ئیسلامی و دەست و پەیوەندیە پیاو سالارانەکانی.
ئێمەی ژنان نەک هەر بۆ پچڕاندنی کوت و زنجیرەکانی خۆمان، بەڵکوو هەروەها بە مەبەستی پچڕاندنی زنجیری سەرکوت و خەفەقان و هەژاری و زوڵم و چەوساندنەی حەفتا ملوێن/ملیۆن خەڵکی ئێرانیش خەبات دەکەین.
ئێمە وەکوو ژنانی بەئاگای ئێران لە باتی ئەوەی بچینە سەر سندووقەکانی دەنگدان، گاڵتەجاڕی هەڵبژاردنەکان دەکەینە گۆڕەپانی لە قاودانی ئەم رژێمە دژە ژنە و جەخت کردنەوە لە پێویستیی لە ڕادەبەدەری رووخاندنی خێرای.
ێمەی ژنانی ئێرانی لە بری بژارەی نێوان خراپ و خراپتر، کۆمەڵگەیەک هەڵدەبژێرن کە بەری بێت لە هەر چەشنە زوڵم و چەوسانەوەیەک.
هەر لەم چوارچیوەدا رێکخراوی ژنانی هەشتی مارس (ئێران- ئەفگانستان) کەمپەینێکی/ هەڵمەتێکی سێ رۆژەی لە وڵاتی بەلژیکا (بڕوکسەل) ڕێک خستووە. جێێ خۆیەتی هەموو ئەو کەسانەی هەڵوەدای کۆتایی هێنان بە ژیانی پڕ لە تاوان و گەندەڵیی کۆماریی ئیسلامین تەڤلی ئەم کەمپەینە بن. پەیوەستمان بن تا پێکەوە بتوانین دەنگی خەڵکی زوڵملێکراوی ئێران و بە تایبەت ژنان بگەیەنینە گوێی هەموو جیهان. 
ئەم هەڵمەتە بۆ هەموو ئەو کەسانەیە کە دەنگیان بە ڕووخانی کۆماری ئیسلامی داوە.
ئەم هەڵمەتە بۆ هەموو ئەو کەسانەیە گومانیان لەوەدا نییە کە قازانجی خەڵکی زەحمەتکێش و زوڵملێکراو لە سندووقەکانی فێڵ و تەڵەکەوە دەر ناکەوێت.
ئەم هەڵمەتە بۆ هەموو ئەو کەسانەیە کە دڵیان بە هۆی کۆیلەتیی خوشکەکانیان لە ژێر دەسەڵاتی دژە ژنی کۆماری ئیسلامی داخورپاوە.
ئەم هەڵمەتە بۆ هەموو ئەو کەسانەیە کە سەمای مەرگی گەنجانی هەژار و ژێردەستە لە سەر سێدارەکانی کۆماری ئیسلامی دڵیانی هێناوەتە ژان.
ئەم هەڵمەتە بۆ هەموو ئەو کەسانەیە کە بۆ جیاکردنەوەی دین لە دەوڵەت خەبات دەکەن.
ئەم هەڵمەتە بۆ هەموو ئەو کەسانەیە کە دەیانەوێ کۆتایی بە هەژاری، برسێتی، لەشفرۆشی، بەردباران/ سەنگەسار، سێدارە، زیندان، ئەشکەنجە، جیاوازیی نەتەوایەتی، ستەمی ئاینی، هەڵاواردن، ئاپارتاید، سەرکوت و خەفەقان و هتد بهێنن.
ئەم هەڵمەتە بۆ هەموو ئەو کەسانەیە کە خوازیاری کۆتایی هێنان بە ستەمی ڕەگەزی و ژێڕدەستەیی ژنان و چەوسانەوە و کۆیلەتیین.
بە شێوەیەکی بەرفرە و شکۆمەند و پڕهەژمار تەڤلی ئەم هەڵمەتە بن.رێکخراوی ژنانی هەشتی مارس (ئێران/ئەفگانستان)- مەی ٢٠١۳
هەڵمەتی دژی هەڵبژارتنی کوماری ئیسلامی
کات و شوێنی سەرەکی
١٢، ١٣ و ١٤ ژوەن ٢٠١٣- هەڵمەتی سەرەکی سێرۆژە برووکسێل


بۆ زانیاری زیاتر پەیوەندیمان پێوە بکەن. بەڵام ئەگەر دەتانەوێت بە شێوازی تاکە کەسی یان کومەڵ لەم هەڵمەتەدا بەشدار بن لە رێگەی رەقەم تەلەفۆن و ئیمەیلی ژێرەوە پەیوەندیمان پێوە بکەن. بە بەشدار بوونتان لەم هەڵمەتەدا لە برووکسێل و یان وڵاتانی دیکە بە شێوازی هاوتەریب دەتوانین تێکۆشانمان بەربڵاوتر و بەهێزتر بکەین
Mobile: 0032486484365
Email: karzar.zede.entekhabat@gmail.com


 

به اشتراک گذاشتن