!این صفحه فعلن در وضعیت آزمایشی قرار دارد

2013/09/15

یک روز در کنار زنان جهان - ۵ اکتبر در بروکسل

زنان جهان برای پایان دادن به خشونت بر زنان متحد شویم!

یک روز در کنار زنان جهان - ۵ اکتبر ۲۰۱۳ بروکسل (پیانوفابریک)

دیگر همه‌ی ما می‌دانیم:

خشونت، بیش از جنگ، سانحه اتومبیل، سرطان و مالاریا از زنان ١٥ تا ٤٠ سال کشته می گیرد!
سالانه ٨٠٠ هزار انسان خرید و فروش می شوند که اکثریت آنان را زنان تشکیل می دهند!
هر سال سه میلیون دختر آفریقائی در خطر مُثله شدن کلیتورس شان هستند!
یک چهارم زنان باردار مورد خشونت جنسی قرار می گیرند!
زنان دو سوم کار جهان را انجام می دهند و فقط صاحب ده درصد درآمد و یک درصد مالکیت هستند...
بس است! دیگر بس است! دوره‌ی آمار دادن و اداعانامه صادر کردن به‌سر رسیده است. دیگر کافی نیست هر بار تکرار کنیم که: یکی از هر سه زن بر روی کره‌ی زمین در طول عمر خود مورد تجاوز یا آزار جنسی و یا خشونت قرار می‌گیرد و همه‌ی زنان در تمام طول عمر خود قربانیان تهدید به خشونت و تجاوز و ... هستند.

سؤال اصلی این است که چرا زنان به مثابه یک گروه مورد تبعیض و خشونت قرار می‌گیرند و قربانی می‌شوند؟
و سؤال مهم‌تر این‌که چگونه باید به این خشونتِ جهانی پایان دهیم؟
درست فهمیدید! فکر کمک به قربانیان خشونت یک چیز است و فکر پایان دادن به خشونت یک چیز دیگر!

بله! ما زنان، از زمان تولد تا مرگ، در زمان صلح یا جنگ، و در سرتاسر جهان با تبعیض و خشونت اعمال شده توسط دولت، جامعه و خانواده مواجه هستیم. خشونت علیه زنان ملیت و مذهب و نژاد نمی‌شناسد. همه‌ی ما زنان در کوچه و خیابان، محل کار، خانه‌ و حتی در رختخواب‌مان از خشونت در امان نیستیم.
خشونت، تجاوز و آزار جنسی علیه زنان در سراسر جهان چه در کشورهایی با قوانین "پیشرفته" و "دمکراتیک" و چه در کشورهای عقب مانده، به این معنی است که مردان صاحبان اصلی زنان هستند. به این معنی است که نظام مردسالار حاکم در جهان به همه مردان از زاویه اجتماعی و سیاسی قدرت کنترل همه زنان را می دهند. راهی است برای تضمین و نگهداری رابطه ستم‌گری مردان و فرودستی زنان. راهی است برای تضمین مناسبات تولیدی و اجتماعی مردسالارانه. تجاوز و آزار جنسی، جنایت علیه زنان است. زنان در سراسر جهان به‌طور نوشته یا نانوشته ملک مردان هستند؛ کالا هستند.
بنابراین تا زمانی که بدن زنان توسط مردان اجاره می شود، تا زمانی که مردان می توانند زنان را بخرند و بفروشند، تا زمانی که پورنوگرافی بدن زن را مورد استثمار قرار می دهد، و پول دست مردان تجاوز گر را می شوید، تا زمانی که هزاران هزار زن در زندان‌ها، خیابان‌ها و خانه‌های‌شان مورد تجاوز قرار می گیرند، تا زمانی که زنان بخاطر فرار از ازدواج اجباری و یا تجاوز  یا اجبار به تن فروشی زندانی می شوند، تا زمانی که بیش از بیست هزار زن بخاطر حفظ "ناموس" سالانه به قتل می رسند، تا زمانی که دویست هزار دختر زیر چهارده سال به عنوان برده جنسی در تجارت سکس خرید و فروش می شوند، تا زمانی که هزاران زن بخاطر فرار از خشونت خود را می سوزانند، تا زمانی که زنان بخاطر سوء ظن مردان خانواده کشته می شوند، تا زمانی که هزاران هزار زن بخاطر غیر قانونی بودن حق سقط جنین جان خود را از دست می دهند، تا زمانی که زنان بخاطر عشق ورزیدن سنگسار می شوند، تا زمانی که به سه میلیارد زن بطور روزانه خشونت اعمال می شود و ... هیچ کس آزاد و رها نیست.
اما امروز هر قدر زنجیر خشونت جهانی تر شده است، مبارزه و مقاومت زنان نیز ابعاد جهانی بیشتری به خود گرفته است. از هندوستان تا لندن و از مصر تا ترکیه، از بلژیک تا کنگو، از ایران تا آمریکا و برزیل ... زنان از مبارزات یکدیگر الهام می‌گیرند و هر گونه پیشروی زنان در هر نقطه ای از جهان را از آن خود می دانند.
ما عده‌ای از زنان ترک، کرد، ایرانی، بلژیکی و ... برای برداشتن گامی در جهت پایان بخشیدن به هر نوع خشونت دولتی و اجتماعی و خانگی روز ۵ اکتبر ۲۰۱۳ در بروکسل (پیانوفابریک) گرد می‌آییم تا در کنار یکدیگر و با زبان‌های مختلف و از تجربیات متفاوت و دیدگاه‌های سیاسی متفاوت و به اشکال متفاوت ... به این دو سؤال پاسخ دهیم.
این گردهمایی جای همه زنان از هر سن، زبان، نژاد، قوم، ملیت، مذهب و ... است. همه‌ی کسانی که دلشان می‌خواهد در مورد تجربه‌ی شخصی خودشان سخن بگویند یا از تجربیات دیگر زنان بشنوند و بیاموزند. جای همه‌ی زنانی که به دنبال محملی هستند تا سکوت را بشکنند و پا در راه مبارزه با خشونت بگذارند. جای همه‌ی زنانی است که می‌خواهند برای پایان دادن به این خشونت با خواهرانشان بحث و گفتگو کنند و راهی اساسی بیابند. جای همه‌ی زنانی است که به رهایی زنان می‌اندیشند و می‌دانند بدون رهایی زنان هیچ‌کس در جهان آزاد و رها نیست.

زمان: روزِ شنبه، ۵ اکتبر ۲۰۱۳- از ساعت ۱۰ تا ساعت ۲۲
مکان: بروکسل، پیانوفابریک، خیابان فورت شماره ی ۳۵، سنت ژیل
(نزدیکترین ایستگاه مترو: ترام‌های شماره ۳ و ۴ و ۵۱ ایستگاه Parvis de Saint-Gilles) :
Piano Fabriek Rue du Fort 35, 1060 Saint-Gilles
برنامه ها:
کارگروه تأتر: وقتی زنان سکوت را بشکنند، دنیا به لرزه در می‌آید!
سالن Casablanca II (شروع ساعت ۱۰): برای همه‌ی زنانی که می‌خواهند تجربه‌ی شخصی خودشان از انواع خشونت را بدون ترس و تهدید، با کمک گروه تأتر برای دیگران به تصویر بکشند تا به کمک هم دیواره‌های ناپیدای سکوت زنان را بشکنیم.(رایگان)
پنل: چگونه باید به خشونتِ جهانی علیه زنان پایان دهیم؟
سالن Zabriskie Point (ساعت 16 تا 19) ‌: بحث‌و‌گفتگو بین فعالین و شرکت‌کنندگان (زبان اصلی پنل فرانسه‌ست و در حد امکان به‌سایر زبان‌ها ترجمه خواهد شد)(رایگان)
لیلا پرنیان، از سازمان زنان ۸ مارس (ایران ـ افغانستان)
سامیا بزیو (Samia Beziou)، پژوهشگر از دانشگاه آزاد بروکسل ULB
عِذرا گودن (Ezra Guden)، از اتحادیه زنان سوسیالیست
مدراتور: Sophie Withaeckx (VUB)


… موسیقی: با صدای تو می‌خوانم رهایی را!
سالن Zabriskie Point (ساعت ۲۰ تا ۲۲): لمان سنت (Leman Sthen) خواننده‌ی آلمانی – مقدونی
(ورودی ۵ یورو با تخفیف ویژه برای دانشجویان و رایگان برای زنان بی‌کار و پناه‌جو)

Email : committeebe@gmail.com / Gsm : 0486484365
در ضمن برای راحتی شرکت مادران امکان استفاده از پرستار بچه وجود دارد. لطفا پیش‌تر با ما هماهنگ کنید.

برگزار کنندگان:
اتحادیه زنان سوسیالیست skb-aveg@hotmail.com
سازمان زنان ۸ مارس (ایران-افغانستان) www.8mars.com
انستیتو کُرد در بروکسل www.kurdishinstitute.be
با حمایت: Federaal Impulsfonds voor migrantenbeleid & de Vlaamse Gemeenschapsscommissie

به اشتراک گذاشتن